Právě prohlížíte výpis archivu rubriky Zajímavosti z našich sbírek.

Kompas arm. gen. Aloise Lišky

Publikováno: Autor: Administrator
ThDSCF3122

Pochodový kompas Mk. III (Compass Marching Mk. III) z pozůstalosti arm. gen. Aloise Lišky. Kompas byl vyroben firmou Francis Barker & Son v roce 1932. Tento typ byl vyráběn od roku 1932. V roce 1942 byla zavedena varianta patt. 42 která se od původního Mk. III lišila pouze drobnými detaily a zjednodušením technoligie výroby některých součástek.

Zdravotnické přepravní bedny

Publikováno: Autor: Administrator
6

Chtěli bychom vám představit další zajímavý artikl z klubového inventáře. Tentokráte jsou to přepravní bedny na zdravotnický materiál. Britská královská armáda používala pro tyto účely stejný typ přepravních beden, jaké se používaly již před první světovou válkou. Ve službě zůstaly až do konce 50. let. Tyto bedny tedy využívala i čs. armáda ve Velké Británii za 2. sv. války…

Standarta Dělostřeleckého pluku 1

Publikováno: Autor: Administrator
lic

Standarta Dělostřeleckého pluku 1, byla zhotovena v USA, krajany z Americké obce sokolské. Původně měla být předána ve Francii, ale evakuace zbytku Československé armády na britské ostrovy tomu zabránila. Tvarem i velikostí vychází ze standarty používané Československou meziválečnou armádou. Článek pojednává o výrobě repliky této standarty.

Britská minohledačka No.4A

Publikováno: Autor: Administrator
2

Tento detektor byl vyvinut v roce 1944 a byl operativně používán během 2. světové války i dlouhá léta po ní. Jeho výhodou byla skladnost a zvýšená účinnost oproti dřívějším typům. Detektor používala i Československá armáda ve Velké Británii, která ho hojně využívala při odminování německých minových polí kolem francouzského přístavu Dunkerque.

Kufřík – 1. republika

Publikováno: Autor: Administrator
21

K životu na vojně za první republiky neodmyslitelně patřily malé, černé, dřevěné kufříky. Tyto kufříky sloužily pouze pro soukromé osobní věci, propriety a oděvní doplňky mužstva. Kufřík je dřevěné, konstrukce. černě lakovaný a opatřený kováním se zámečkem.

Odznak kursu parašutistů

Publikováno: Autor: Administrator
5

V československé zahraniční armádě ve Velké Británii se používala široká paleta různých odznaků –  pamětních, značících absolvování různých kursů, škol či různé odbornosti.  V naprosté většině případů se jednalo o odznaky přímo převzaté, či inspirované čs. meziválečnou armádou. Jednou z mála výjimek je odznak absolventa kursu parašutistů.

„Paraset“ Whaddon Mk.VII

Publikováno: Autor: Administrator
1

Britská agentská vysílačka, která vznikla kolem roku 1941 za účelem poskytnutí možnosti spojeneckým agentům posílat zpravodajské informace zpět do Británie. Použití  „Parasetu“ u zpravodajského odboru MNO v Londýně není zatím dostatečně potvrzené. Jisté je jen to že, několik československých radiotelegrafistů na těchto stanicích prodělalo výcvik.

Wireless Set No.38 AFV

Publikováno: Autor: Administrator
2

Britská krátkovlnná radiostanice WS No.38, upravená  pro použití v tancích a obrněných vozidlech. Československá brigáda ve Velké Británii používala velké množství radiostanic tohoto typu, hlavně pak u Tankových praporů a OP tanků (pozorovací tanky) dělostřelectva.