Den veteránů

Publikováno: Autor: Administrator
olsany2010 012

olsany2010 012Pietní vzpomínka u příležitosti dne veteránů

Ve čtvrtek 11. listopadu 2010, náš klub spolu s dalšími příznivci uspořádal na Olšanských hřbitovech v Praze symbolickou vzpomínku na příslušníky Československé samostatné obrněné brigády. Náš konkrétní cíl byl znovu obnovený hrob příslušníka této jednotky poručíka Gabriela Podlesného. (viz text dole) Tento hrob byl jen díky náhodě nalezen a opraven na náklady pána, který chce zůstat v anonymitě. Po zapátrání v archivních dokumentech se ukázalo, že Gabriel Podlesný nebyl vůbec jeden z mnoha řadových příslušníků brigády, ale jeden z mála, kteří byli za svoji službu vyznamenáni nejenom československými řády, ale i britským řádem Military Medal.

Pietní vzpomínka u příležitosti dne veteránů

Ve čtvrtek 11. listopadu 2010, náš klub spolu s dalšími příznivci uspořádal na Olšanských hřbitovech v Praze symbolickou vzpomínku na příslušníky Československé samostatné obrněné brigády. Náš konkrétní cíl byl znovu obnovený hrob příslušníka této jednotky poručíka Gabriela Podlesného. (viz text dole) Tento hrob byl jen díky náhodě nalezen a opraven na náklady pána, který chce zůstat v anonymitě. Po zapátrání v archivních dokumentech se ukázalo, že Gabriel Podlesný nebyl vůbec jeden z mnoha řadových příslušníků brigády, ale jeden z mála, kteří byli za svoji službu vyznamenáni nejenom československými řády, ale i britským řádem Military Medal. Toto vyznamenání dostalo poměrně málo příslušníků a svědčí to o statečnosti a výjimečnosti tohoto muže. Na Olšany jsme však ve stejnokrojích nepřišli uctít pouze památku Gabriela Podlesného, ale také symbolicky všech příslušníků naší zahraniční armády. Proč na den veteránů? I toto je pro nás symbolické, přestože v našich zemích je tento svátek poměrně mladý, má přímou souvislost s naší historií a hlavně k Rotě Nazdar, jejíž název náš klub hrdě nosí. Konec první světové války a utrpení, které za sebou zanechala, je dostatečným mementem, jenž je třeba připomínat. Po pietní vzpomínce jsme donesli květiny také k nedalekému hrobu armádního generála Karla Klapálka.

Tímto malým setkáním u hrobu téměř neznámého československého vojáka a legendou mezi zahraničními vojáky, jsme vzdali čest všem Čechoslovákům bojujícím za svobodu našeho národa. Čest jejich památce!

olsany2010 012 Olsany2010 011 olsany2010 015 Olsany2010 013

 

Text: Vilém Fencl

Foto: Mariana Andrášová, Lucie Konrádová

 

Gabriel Podlesný

- voják československé zahraniční armády za druhé světové války

 

Narodil se 30. 9. 1922 v Nižné Rybnici, okres Sobrance, později se přestěhoval do Užhorodu, kde pracoval jako bankovní zřízenec v Agrární bance. Z vlasteneckých důvodů odešel v roce 1939 do exilu přes Maďarsko, kde v Budapešti díky jazykovým znalostem pomáhal i dalším československým běžencům. Poté se dostal do Francie, kde se 15. dubna 1940 podrobil odvodu a byl zařazen jako vojín k 10. rotě pěšího pluku 2. Účastnil se bojů ve Francii a 13. července téhož roku odplul na lodi Rod el Farag do Anglie a byl zařazen k 3. rotě pěšího praporu 2. V řadách brigády prošel kromě jiného i parašutistickým výcvikem a v září 1944 už jako desátník odešel s brigádou do pole, byl zařazen jako střelec z tanku u 3. roty tankového praporu 2.

10. dubna 1945 se účastnil neúspěšného výpadu proti nepřátelským pozicím v prostoru Filature, přitom jeho tank najel na minu, část posádky byla zabita, část zraněna. Četař Gabriel Podlesný byl popálen a těžce zraněn a byl léčen v britských nemocnicích po řadu měsíců.

18. ledna 1946 byl povýšen na rotného, 31. března téhož roku na podporučíka, 12. prosince na poručíka, avšak 20. 10. 1947 zemřel ve Vojenské nemocnici 1 v Praze na následky válečných zranění. V té době byl kmenově veden u 23. tankové brigády. Pohřben je v Praze na Olšanech. Hrob se nachází za Pravoslavnou kaplí na Olšanském hřbitově, a tvoří ho jednoduchý železný kříž s tabulkou, na další úpravě hrobu se bude podílet i KVH Rota Nazdar.

Za svou službu byl vyznamenán Čs. válečným křížem, medailí Za chrabrost, Za zásluhy II. stupně, Military Medal.

 

Text: Judr. Jiří Sehnal