Tankový den Lešany 2011

Publikováno: Autor: Administrator
tankovy-den-2011

THtankovy-den-2011O víkendu 26-28.8. jsme se zúčastnili tradičního ukončení sezóny ve Vojensko-technickém muzeu Lešany – Tankového dne. Na akci jsme vyrazili několika historickými vozy již v pátek odpoledne. Zatímco Bedford MWR, sanita International a tažená replika obrněného Humberu Mk III dojely na místo určení bez potíží a osádka stihla postavit několik stanů, jízda Leylandu Hippo byla poněkud dramatičtější. Závada na naftovém čerpadle, porucha dobíjení a možná závada na startéru způsobily, že Hippo s osádkou a motospojkou na motocyklu BSA M20 přijelo až v pozdních nočních hodinách.

THtankovy-den-2011O víkendu 26-28.8. jsme se zúčastnili tradičního ukončení sezóny ve Vojensko-technickém muzeu Lešany – Tankového dne. Na akci jsme vyrazili několika historickými vozy již v pátek odpoledne. Zatímco Bedford MWR, sanita International a tažená replika obrněného Humberu Mk III dojely na místo určení bez potíží a osádka stihla postavit několik stanů, jízda Leylandu Hippo byla poněkud dramatičtější. Závada na naftovém čerpadle, porucha dobíjení a možná závada na startéru způsobily, že Hippo s osádkou a motospojkou na motocyklu BSA M20 přijelo až v pozdních nočních hodinách. Zejména dramatická byla cesta bez světel v absolutní tmě, kdy bylo místo osvětlení použito ručních svítilen. Chtěli bychom tímto poděkovat kamarádu Miroslavu Kostkovi za výraznou pomoc při odstraňování poruch, zapůjčení náhradní baterie a při roztažení Hippa pomocí jeho Jeepu v pozdních večerních hodinách. Rovněž děkujeme Michalovi Mahnigovi z Fortegu za záchranu pouhých 12km před cílem. No nakonec vše dobře dopadlo a do Lešan jsme dorazili pár minut před půlnocí. Stavbu tábora jsme tak museli nechat až na ráno. To se také podařilo a po 9 hodině již stál tábor v plné kráse. Na akci nás přijelo podpořit několik členů „Pětačtyřicítky“ z Brna a tradičně jeden člen KPČO z Chomutova. Letošní tábor jsme rozdělili na dvě části, ve větší jsme prezentovali Československou samostatnou obrněnou brigádu s polní ambulancí, spojovací rotou, polní kuchyní, ženijní rotou, a několika kusy britské techniky, a ve druhé části jsme prezentovali republikovou armádu. Zde zejména vynikly naše dvě nové repliky velkých republikových stanů. Dále bylo možné vidět vybavení republikového vojáka, zbraně, munici a osobní vůz Peugeot 302. Velký úspěch u dětí měla také naše kuličková střelnice. 

Účast na letošním Tankovém dni byla opravdu veliká, podle médií přišlo až 40 tisíc lidí. Zejména působivá byla historická ukázka z 2.světové války „Setkání na Labi“. Zde jsme se prezentovali jako britská jednotka bojující po boku americké armády s postupující Rudou armádou, proti německému nepříteli. Při této ukázce jsme tvořili posádku lešanského carriéru a dělostřeleckého traktoru Morris Quad s limbrem a 25-ti liberním kanónem. Zde se nám hodily zkušenosti nabyté při loňském dělostřeleckém výcviku v Anglii. Bohužel jsme měli od pyrotechniků k dispozici pouze jediný výstřel, pak již nezbývalo než imitovat selhání munice a ústup do bezpečné linie. Počasí akci přálo, až v odpoledních hodinách po ukázkách začalo pršet a déšť vytrval střídavě po celou noc. Toto nás ale nemohlo vyvézt z míry, neboť jsme zapíjeli narození dcery našeho člena z dovezeného soudku Svijanského piva. V neděli ráno se objevila azurová obloha a tak mohly stany řádně proschnout. Cesta domů již proběhla bez větších obtíží.

 

phoca_thumb_l_P8270165 phoca_thumb_l_P8270155 phoca_thumb_l_P8270190 phoca_thumb_l_P8270164
phoca_thumb_l_P8270133 phoca_thumb_l_P8270147 phoca_thumb_l_P8270161 phoca_thumb_l_P8270157
phoca_thumb_l_P8270162 phoca_thumb_l_P8270130 phoca_thumb_l_P8270173 phoca_thumb_l_P8270179

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

Odkaz na akci na serveru ČT24 s fotografiemi naší osádky 25lbr kanónu zde.

 

Text a foto: Dušan Klavík

 

{backbutton}