Churchillova podzimní míle 7. ročník

Publikováno: Autor: Administrator
IMAG0056

THIMAG0056O víkendu 14.-15.10.2011 jsme se již po několikáté zúčastnili 7. ročníku závodu klubů vojenské historie „Churchillova podzimní míle“, kterou pořádá budějovický klub 15. skotská pěší divize 2nd bat. Argyll and Sutherland.  Stejně jako loni, i letos skončil pro nás závod velikým úspěchem. Putovní pohár tak opět zůstal u KVH Rota Nazdar.

THIMAG0056O víkendu 14.-15.10.2011 jsme se již po několikáté zúčastnili 7. ročníku závodu klubů vojenské historie „Churchillova podzimní míle“, kterou pořádá budějovický klub 15. skotská pěší divize 2nd bat. Argyll and Sutherland.  Stejně jako loni, i letos skončil pro nás závod velikým úspěchem. Putovní pohár tak opět zůstal u KVH Rota Nazdar.

Letos se podařilo sestavit čtyř-členné družstvo složené ze tří členů našeho spolku a jedním členem Klubu přátel československého odboje.  Celkem se závodu zúčastnilo 11 družstev z 11 různých klubů z celé ČR, včetně jednoho slovenského.

Na akci do Janovi Vsi v Novohradských horách, jsme přijeli v pátek v podvečer a postavili již za tmy dva malé anglické stany v lesíku u rybníka nedaleko osamocené usedlosti. Přestože bylo přes víkend nádherné slunečné počasí, v noci pěkně mrzlo. Abychom se vyhnuli ztrátě bodů, vezli jsme sebou jen dobové věci a proto spaní pouze pod dekou nebylo úplně ideální. Nicméně jsme přežili ve zdraví a v sobotu časně ráno, po kontrole výstroje, vystartovali dle mapy na první soutěžní stanoviště. Pořadatelé tentokrát rozdali každému týmu poměrně těžkou muniční bednu, zapečetěnou proti otevření, kterou muselo každé družstvo vláčet sebou. Krom toho měl každý soutěžící sebou velkou polní, webbing a zbraň. Bodovaly se i okované boty. Nejtěžší byl první úkol, kdy družstva musela ošetřit raněného člena a donést ho zpět do tábora na improvizovaných nosítkách. Jedno a dvoučlenná družstva musela místo raněného naplnit a odnést přesně odvážené pytle s hlínou. Ač na první pohled jednoduchá záležitost, tento úkol dal, snad až na raněného, každému pořádně zabrat. Z jednotlivých stanovišť se družstva tentokrát vraceli zpět do výchozího postavení za Janovou Vsí a opět vyrážely na další bod v mapě. Plnily se různé úkoly, od střílení na terče z loďky, rozborky zbraní, luštění kódu, pochodové cíle s úkoly, až po kopání okopu pro ležícího střelce a následné střílení na cíl. Na závěr bylo ještě třeba poznat v kvízu osobnosti historie. První družstva splnila sobotní úkoly ještě před pátou hodinou odpolední, poslední pak přišly až za tmy. Jedno nejmenované družstvo z Brna dokonce nedorazilo vůbec, respektive si před posledním cílem sobotního dne došlo nasbírat nějaké ionty do místní hospůdky na farmě, a úkoly tak nesplnilo, za což bylo diskvalifikováno. Večer čekal na všechny soutěžící výborný guláš a táborák.

Po mrazivé noci, i když o nějaký stupeň teplejší než páteční, byl opět v 7:15 nástup družstev. Tentokrát bylo na pořadu dne již jen jedno stanoviště, vzdálené od základny nějaké dva kilometry. Bylo potřeba projít zaminovanou cestou, kde byly nakladeny různé pyrotechnické nástrahy, lanka přes cestu apod. a  vyzvednout dokumenty v bedně s nástrahou. Pak už jen hurá zpět do tábora. Celý závod byl na čas, za každý nesplněný úkol se přičítaly trestné minuty.  V zhruba 13 hodin bylo vyhlášení výsledků a předání cen. Letošní Churchillka se pořadatelům opět povedla a tak nezbývá, než se těšit na další ročník.

THIMG_5634 THIMAG0029 THIMAG0035 THIMAG0036
THIMG_5845 THIMG_5795 THIMG_5871 THIMG_5868
THIMAG0054 THIMG_6062 THIMG_6067 THIMG_6035

 

Více fotografií naleznete v galerii 15. skotské pěší divize  zde.

 

Text: Dušan Dusoň Klavík

Foto: 15. pěší divize, Dušan Klavík

 

{backbutton}