Sanita International Harvester D-15 Metro (1940)

Publikováno: Autor: Administrator
Sanita
Sanita Internacionál Harvestr D-15 Metro (1940)
Velice vzácný automobil americké výroby. Tento vůz je jeden ze dvou ambulancí
darovaných Československými krajany v USA.
Ve velice špatném stavu byl zachráněn  a renovován do současného stavu.
Historie vozu
Československá armáda ve Velké Británii se začala vytvářet po příjezdu zdecimované čs. divize z Francie. Dne 12. srpna 1940 byla oficiálně založena Čs. smíšená brigáda. Jejím velitelem byl jmenován generál Bedřich Miroslav-Neuman. Po nutné reorganizaci byla dne 1. července 1941 přejmenována na První československou samostatnou brigádu (v roce 1943 reorganizována na čs. samostatnou obrněnou brigádu). Vyzbrojování technikou a zbraněmi zajišťovala po uznání naší vlády ve Velké Británii v čele s panem prezidentem Edvardem Benešem  britská vojenská správa. Přesto se naše vláda snažila oslovit čs. krajanské spolky v zahraničí, které pomáhaly za první světové války vyzbrojovat československé legie. Penězi získaných od krajanských spolků chtěla vláda částečně financovat nákup zbraní a ostatního materiálu pro armádu. Takových úspěchů jako za první světové války však nezískala, získaná  finanční a materiální pomoc byla spíše symbolická. Omezila se na pomoc pro vojáky ve formě nedostatkového ošacení a součástek výstroje a na dary o svátcích. Výjimku tvořilo dodání dvou vybavených Ambulancí Internacional Harvestr D-15-M, a jedné menší Chevrolet. První dvě ambulance byli darovány brigádní ambulanci dne 23. července 1941 ve 13.00 hod v sídle velitelství brigády v lázních Leamington Spa. Slavnostní předání ambulancí z rukou předsedkyně červeného kříže ve Velké Británii paní Hany Benešové, choti pana prezidenta, proběhlo za přítomnosti ministra obrany Sergeje Ingra a dalších vojenských a civilních hostí. Vozy byly zakoupeny čs. krajanskými organizacemi v USA. Jednalo se o civilní dodávky Internacionál v USA používanými jako poštovní, policejní, armádní a zásobovací dodávky. Vybavení a přestavbu na ambulance provedla krajanská firma bratří Šimanerů „United Body“ z Chicaga nákladem 4 500 dolarů.
Zbarvení a označení
Ambulance byly při předání opatřeny lesklým olivově zeleným nátěrem a identifikačním označením používaným v té době u čs. brigády ve Velké Británii. Nárazníky, rámečky světel a poklice kol byly chromované, disky kol černé. Vpředu pod světlem bylo tzv. policejní číslo A1279173 a A1279174 namalované bílou barvou o výšce písmen 12 cm (A značí ambulanci). Nad pravým světlem pak  znak brigády (tzv. řeznický lev) ve formě červeného lva s modrým slovenským znakem, korunou a drápy na bílém erbu. Na masce chladiče byl našroubovaný červený plechový bíle lemovaný kříž. Na obou bocích mezi okny a dveřmi je bílý nápis „CZECHOSLOVAK ARMY AMBULANCE CORPS“. Vzadu nalevo pod dvoukřídlými dveřmi  bílý ovál s černými písmeny ČS, tzv. mezinárodní znak, uprostřed vedle oválu je stejné policejní číslo jako vpředu. Ve středu dvoukřídlých dveří pod okny je červený bíle lemovaný kříž, napravo od něj je ve dvou řádcích bílý nápis „Caution Left Hand Drive“. Na bočních  zadních oknech jsou červené kříže bez lemu. Na obou bocích pod lištou jsou umístěny odlévané tabulky se jmény organizací darujícími a sponzorujícími tyto vozy. Tabulka je dělena na dvě části, v horní větší části jsou dvojjazyčné nápisy:
DONATED BY
NÁRODNÍ SVAZ ČESKÝCH KATOLÍKŮ
V AMERICE
FEDERATION OF
AMERICAN CZECHOSLOVAKS
OF TEXAS
Velice vzácný automobil americké výroby. Tento vůz je jeden ze dvou ambulancí

darovaných Československými krajany v USA naší brigádě do Velké Británie.

Ve velice špatném stavu byl zachráněn a renovován do současného stavu.

Sanita Internacionál Harvestr D-15 Metro (1940)

Historie vozu:
.

sanita 2Československá armáda ve Velké Británii se začala vytvářet po příjezdu zdecimované čs. divize z Francie. Dne 12. srpna 1940 byla oficiálně založena Čs. smíšená brigáda. Jejím velitelem byl jmenován generál Bedřich Miroslav-Neuman. Po nutné reorganizaci byla dne 1. července 1941 přejmenována na První československou samostatnou brigádu (v roce 1943 reorganizována na čs. samostatnou obrněnou brigádu). Vyzbrojování technikou a zbraněmi zajišťovala po uznání naší vlády ve Velké Británii v čele s panem prezidentem Edvardem Benešem  britská vojenská správa. Přesto se naše vláda snažila oslovit čs. krajanské spolky v zahraničí, které pomáhaly za první světové války vyzbrojovat československé legie. Penězi získaných od krajanských spolků chtěla vláda částečně financovat nákup zbraní a ostatního materiálu pro armádu. Takových úspěchů jako za první světové války však nezískala, získaná  finanční a materiální pomoc byla spíše symbolická. Omezila se na pomoc pro vojáky ve formě nedostatkového ošacení a součástek výstroje a na dary o svátcích. Výjimku tvořilo dodání dvou vybavených Ambulancí Internacional Harvestr D-15-M, a jedné menší Chevrolet. První dvě ambulance byly darovány brigádní ambulanci dne 23. července 1941 ve 13.00 hod v sídle velitelství brigády v lázních Leamington Spa. Slavnostní předání ambulancí z rukou předsedkyně červeného kříže ve Velké Británii paní Hany Benešové, choti pana prezidenta, proběhlo za přítomnosti ministra obrany Sergeje Ingra a dalších vojenských a civilních hostí. Vozy byly zakoupeny čs. krajanskými organizacemi v USA. Jednalo se o civilní dodávky Internacionál v USA používanými jako poštovní, policejní, armádní a zásobovací dodávky. Vybavení a přestavbu na ambulance provedla krajanská firma bratří Šimanerů „United Body“ z Chicaga nákladem 4 500 dolarů.
-
.
Zbarvení a označení
.
Ambulance byly při předání opatřeny lesklým olivově zeleným nátěrem a identifikačním označením používaným v té době u čs. brigády ve
Velké Británii. Nárazníky, rámečky světel a poklice kol byly chromované, disky kol černé. Vpředu pod světlem bylo tzv. policejní číslo A1279173 a A1279174 namalované bílou barvou o výšce písmen 12 cm (A značí ambulanci). Nad pravým světlem pak  znak brigády (tzv. řeznický lev) ve formě červeného lva s modrým slovenským znakem, korunou a drápy na bílém erbu. 3 (2)
Na masce chladiče byl našroubovaný červený plechový bíle lemovaný kříž. Na obou bocích mezi okny a dveřmi je bílý nápis „CZECHOSLOVAK ARMY AMBULANCE CORPS“.
Vzadu nalevo pod dvoukřídlými dveřmi  bílý ovál s černými písmeny ČS, tzv. mezinárodní znak, uprostřed vedle oválu je stejné policejní číslo jako vpředu. Ve středu dvoukřídlých dveří pod okny je červený bíle lemovaný kříž, napravo od něj je ve dvou řádcích bílý nápis „Caution Left Hand Drive“. Na bočních  zadních oknech jsou červené kříže bez lemu. Na obou bocích pod lištou jsou umístěny odlévané tabulky se jmény organizací darujícími a sponzorujícími tyto vozy.
Tabulka je dělena na dvě části, v horní větší části jsou dvojjazyčné nápisy:
.
DONATED BY
NÁRODNÍ SVAZ ČESKÝCH KATOLÍKŮ
V AMERICE
FEDERATION OF
AMERICAN CZECHOSLOVAKS
OF TEXAS

Aktualita: Podařilo se nám z USA získat dobový dokument z časopisu International Trail z roku 1941, kde jsou vyobrazeny obě sanity věnované Čs. armádě do Velké Británie a doplňují tak informace o výbavě vozů. Obě stránky jsme volně přeložili:

Záchranné vozy pro Československou armádu

czechambulanceLvodotisk

Ambulantní vozy vyobrazené na těchto stránkách jsou 1–tunové jednotky International, s celokovovými karosériemi Metro. Speciální interiér vozidel a další vestavěné vybavení byly navrženy a zkonstruovány firmou United Body CO z Chicaga, pod vedením Jamese Simanera. Byly poslány Československé armádě do Velké Británie Československou pomocí (Czechoslovak Relief)

(obr. vlevo) James Simaner ukazuje T.W.A. hosteskám Eule Welker a Ruth Ellison a nadporučíku J.K. Fogelovi ze 108 pozorovací perutě, jeden ze dvou nových International podvozků s celokovovou karoserií Metro, které byly přestavěny na ambulantní vozy a zaslány do Anglie Československou pomocí. (Czechoslovak Relief)

Obě jednotky, speciálně vybavené pro letištní pohotovost a zdravotní službu, byly v lednu předány na Chicagském městském letišti zástupci Československé pomoci. Budou používány v Anglii Československými leteckými a pozemními jednotkami bojujícími po boku Britů.

(obr. vpravo) T.W.A. hostesky Welker a Ellison a nadpr. Fogel si prohlížejí interiér jedné z československých sanitek.

(obr. dole)  Tento interiér jedné z Československých zdravotních sanitek je vybaven jako moderní zubařská ordinace. Vybavení zahrnuje zubařské křeslo, elektricky poháněnou vrtačku, speciální osvětlení, umyvadlo s horkou a studenou vodou, boční sklápěcí sedadlo a polní nosítko pro potřeby ošetřovaných pacientů.

czechambulanceRvodotisk

 

Tyto ambulance byly financovány za přispění Slovenského národního svazu Ameriky (Slovak National Alliance of America), Národním svazem českých katolíků (National Aliance of Czech Catholics), Výborem Československé pomoci v New Yorku (Czechoslovak Relief Committee in New York) a Federací amerických Čechoslováků v Texasu (Federation of American Czechoslovaks). Dr.Alice Masaryková, dcera čs. prezidenta – osvoboditele, je čestnou prezidentkou Československé pomoci (Czechoslovak Relief)

(obr. vpravo) Speciální sterilizér, umístěný v chirurgické jednotce, se nachází v řidičském prostoru, vpravo od řidiče. Uvnitř vozu jsou speciální skříňky, dřez a skládací stůl.

(obr. dole) Speciální 12-V baterie, jsou umístěné uvnitř vozu na levé straně. Když je potřeba baterie dobít, jednoválcový generátor vyobrazený v popředí na fotografii, se umístí za auto a připojí kabely.  Baterie používané pro osvětlení atp., mohou dodávat proud po dobu cca 10 hodin před dalším dobitím.

(obr. vpravo) Detail ukazuje konstrukci dřezu a skříňky, která skrývá speciální benzinový vařič pro ohřev vody. Toto vybavení mají obě ambulance.


sanita predani

Slavnostní předání v Anglii

0024

….Oslavy v Plzni 2005

sanita jedna

V pohotovosti…

sanita pred 10lety

….Přednálezový stav cca 1999

{backbutton}