Nehvizdy – 70 let od seskoku Anthropoidu

Publikováno: Autor: Administrator
PC280646

ThPC280646Na konci letošního roku uplynulo již 70 let od zahájení operace Anthropoid. V prvních hodinách dne 29. prosince 1941 seskočili nedaleko obce Nehvizdy u Prahy dva parašutisté se zvláštním posláním. Rotmistři Jan Kubiš a Josef Gabčík se tak po dvou letech vrátili do vlasti s úkolem odstranit jednu z nejobávanějších postav okupační moci, Reinharda Heydricha. U příležitosti tohoto výročí, uspořádal dne 28. prosince 2011 městys Nehvizdy a obec sokolská Nehvizdy, pietní vzpomínku…

ThZ vycviku2Na konci letošního roku uplynulo již 70 let od zahájení operace Anthropoid. V prvních hodinách dne 29. prosince 1941 seskočili nedaleko obce Nehvizdy u Prahy dva parašutisté se zvláštním posláním. Rotmistři Jan Kubiš a Josef Gabčík se tak po dvou letech vrátili do vlasti s úkolem odstranit jednu z nejobávanějších postav okupační moci, Reinharda Heydricha. Oba prodělali svůj bojový „křest ohněm“ již v roce 1940 ve Francii a později ve Velké Británii absolvovali jako jedni z prvních, speciální kurzy pod patronátem britské zpravodajské organizace SOE. O pět měsíců později provedený atentát ( 27. května 1942), se stal nejvýznamnější odbojovou akcí v celé okupované Evropě. Tento vyjímečný čin, včetně následných represí na civilním obyvatelstvu i domácím odbojovém hnutí, poskytl čs. exilové vládě potřebnou prestiž a vlnu celosvětové solidarity k okupovanému státu. Poslední boj parašutistů v kryptě pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje, je dodnes symbolem velkého hrdinství a odhodlání.

 

phoca_thumb_l_dscf2348U příležitosti tohoto výročí, uspořádal dne 28. prosince 2011 městys Nehvizdy a obec sokolská Nehvizdy, pietní vzpomínku. Náš klub sestavil stráž praporu v uniformách Českosloveské brigády ve Velké Británii a vedl pietní průvod obcí. Zahájení akce proběhlo ve 14:00 hod mší v kostele. Po 15hodině následoval průvod k pomníku před radnicí, kde byly položeny květiny a krátce promluvil starosta městyse. Bohužel, z organizačních důvodů, proběhl ve stejnou dobu ještě pietní akt u pomníku na doskokové ploše paraskupiny, kam z Nehvizd po mši odjely dva autobusy účastníků. Plánovaný symbolický seskok dvou parašutistů byl nakonec z důvodu špatného počasí zrušen, a tak mohli diváci alespoň shlédnout nízký přelet armádní helikoptéry. Mezitím se celý průvod v Nehvizdech přesunul k prohlídce výstavy do místní sokolovny (uspořádal ANLET). Zde byl mimo jiné k vidění originální padák Anthropoidu včetně řemenů a další artefakty, které zapůjčil VHÚ. Postupně se celý sál zaplnil lidmi, kteří měli možnost shlédnout promítání filmu o výsadku a vyslechnout přednášky historiků. Na akci nechyběli veteráni druhé světové války, např. jeden ze dvou posledních žijících parašutistů, vysazených za druhé světové války do okupované vlasti, brig.gen. Jaroslav Klemeš. Akce skončila v 19hod.

 

THPC280642 ThPC280644 ThPC280646 ThPC280656
ThPC280663 ThPC280682 ThPC280685 ThPC280693

Více fotografií ve fotogalerii

Odkaz na akci na stránkách Voijenského historického ústavu zde.

 

Text: Zdeněk Špitálník / Dušan Klavík

Foto: Miloš Borovička, Lucie Konrádová, Dušan Klavík

 

{backbutton}