„Kulka pro Heydricha“ – dokument ČT

Publikováno: Autor: Administrator
PA141235abc

ThPA141235abc

V neděli 14.10. 2012 jsme se zúčastnili jako komparz natáčení dalšího pokračování dokumentu režiséra Roberta Sedláčka z cyklu „České století“ pod názvem „Kulka pro Heydricha“. Tato epizoda popisuje složitou situaci na začátku války, kdy se rozhodovalo o budoucnosti poválečného Československa. Tehdejší britský ministerský předseda  Winston Churchill se sešel s představiteli exilové čs. vlády včele s prezidentem Edvardem Benešem ve vojenském táboře nově zformované Československé armády ve Velké Británii….

ThPA141235abcV neděli 14.10. 2012 jsme se zúčastnili jako komparz natáčení dalšího pokračování dokumentu režiséra Roberta Sedláčka z cyklu „České století“ pod názvem „Kulka pro Heydricha“. Tato epizoda popisuje složitou situaci na začátku války, kdy se rozhodovalo o budoucnosti poválečného Československa. Tehdejší britský ministerský předseda  Winston Churchill se sešel s představiteli exilové čs. vlády včele s prezidentem Edvardem Benešem ve vojenském táboře nově zformované Československé armády ve Velké Británii. (Churchilla si zde zahrál britský herec Richard Syms, hrál ho i ve filmu Králova řeč) V tuto dobu potřebovala naše londýnská reprezentace nějaký čin, který se odehraje v protektoráru a přiměje spojence k uznání poválečného Československa v jeho předválečné podobě. To se nakonec událo prostřednictvím atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha a následných represálií německé moci na českém obyvatelstvu.

Natáčení se zúčastnilo na 52 členů klubů vojenské historie v britských uniformách s domovenkou „Czechoslovakia“ včetně 5 žen, tak jak byli vybaveni na začátku války.  Celá scéna se odehrávala v krásných prostorách státního Zemského hřebčína v Písku.  Na akci jsme dorazili již v sobotu večer a ubytovali se v budově hřebčína. Později byl dovezen i náš Bedford OYD, u kterého bohužel došlo při převozu odtahovkou k poškození plachty.  Počasí bylo dobré, takže se snad všechny záběry povedly. Další dotáčení bude následovat již v omezeném obsazení komparzu na různých lokalitách v nejbližších dnech.

ThPA141217 ThPA141202 ThPA141205 ThPA141206
ThPA141218 ThPA141226 ThPA141230 ThPA141236a

Více fotografií naleznete ve fotoalbu (foto D.Klavík a Dodo).

 

Článek o natáčení na Idnes a v Píseckém deníku.

 

Text a foto: Dušan Klavík

 

{backbutton}