Dny Letiště Letňany

Publikováno: Autor: Administrator
plakat Letnany 2013

Thplakat Letnany 2013V sobotu 7. 9. 2013 jsme přijali pozvání k účasti na akci dny letiště Letňany. Byl to již druhý ročník a přesto, že akce nemůže konkurovat velkým leteckým dnům, měla velkou návštěvnost a poměrně slušný program. Návštěvníci mohli zhlédnout množství letecké techniky i pestrý pozemní program. Naše prezentace v rámci dalších historických skupin představovala dobový tábor Československé samostatné obrněné brigády z Velké Británie se zaměřením na lehkou polní ambulanci, spojovací rotu a vybavení tanků Cromwell.

Thplakat Letnany 2013V sobotu 7. 9. 2013 jsme přijali pozvání k účasti na akci dny letiště Letňany. Byl to již druhý ročník a přesto, že akce nemůže konkurovat velkým leteckým dnům, měla velkou návštěvnost a poměrně slušný program. Návštěvníci mohli zhlédnout množství letecké techniky i pestrý pozemní program. Naše prezentace v rámci dalších historických skupin představovala dobový tábor Československé samostatné obrněné brigády z Velké Británie se zaměřením na lehkou polní ambulanci, spojovací rotu a vybavení tanků Cromwell. Kromě prohlídky naší dobové techniky představované unikátní ambulancí International Harvester D15-M darované naší brigádě krajany z USA a třítunovým nákladním Bedfordem OYD, si návštěvníci mohli prohlédnout vybavení tanku Cromwell, které používala naše brigáda. Nejzajímavějším a nejnovějším exponátem byl tankový kulomet BESA Mk.III, československé předválečné konstrukce na improvizované výcvikové trojnožce včetně veškerého příslušenství, radiostanice WS19, nádrže na vodu a další vybavení, jež je jinak ukryto v útrobách tanku a v muzeích je většinou není možné spatřit. Všichni zúčastnění si akci za krásného počasí užili a ve večerních hodinách si ještě někteří z nás dopřáli „hangár párty„ s místními organizátory. Budeme se těšit na příští ročník této pohodové akce.

 

Th1 Th2 Th3 Th4 Th5

Pohled na vybavení tanku Cromwell v pozadí Bedford 3ton OYD

.

.

.

.

Expozice výstroje a výzbroje, v pozadí Lehká polní ambulance a sanitní vůz International Harvester D15-M

.

.

Bedford 3ton.OYD v kamufláži používané na počátku války a označením Československé samostatné brigády.

.

.

Výzbroj a výstroj našich vojáků ve Velké Británii, v popředí 3“ minomet z výzbroje Roty doprovodných zbraní Motopraporu.

Expozice vyba- vení tanku Cromwell vpředu tanko- vý kulomet BESA Mk.III

.

.

Th10 Th11 Th6 Th8 Th7

Příslušník spojovací roty při prohlídce pěchotních radiostanic WS.18 a přijímače R105

I vojáci musí odpočívat.

.

.

Vybavení lehké polní ambulance.

.

Příslušník Spojovací roty při prohlídce pěchot- ních radiostanic

Šéflékař lehké polní ambulan- ce

 

 

Text: Vilém Fencl

Foto: Jaroslav Špitálský

 

{backbutton}