Slovenské piesky 2010

Publikováno: Autor: Administrator
plagat piesky

plagat piesky

Od 12-16.8.2010 jsme se na Slovensku zúčastnili 2.ročníku military akce Slovenské Piesky. Akce se uskutečnila ve vojenském výcvikovém prostoru Záhorie, mezi Senicí a Malackami a pořádá ji Sdružení sberatelov historickej techniky, ve spolupráci se Slovenskou armádou. Tento rozsáhlý prostor je výjímečný svým pískovým podložím, které ocenil i německý generál Romell, který zde cvičil jednotky Afrikacorpsu před odjezdem do Severní Afriky.

plagat pieskyOd 12-16.8.2010 jsme se na Slovensku zúčastnili 2.ročníku military akce Slovenské Piesky. Akce se uskutečnila ve vojenském výcvikovém prostoru Záhorie, mezi Senicí a Malackami a pořádá ji Sdružení sberatelov historickej techniky, ve spolupráci se Slovenskou armádou. Tento rozsáhlý prostor je výjímečný svým pískovým podložím, které ocenil i německý generál Romell, který zde cvičil jednotky Afrikacorpsu před odjezdem do Severní Afriky. Akce byla opravdu vydařená, dobře zabezpečená pořadateli i armádou. Jsou zde ideální podmínky pro jízdu terénem, zejména písečnými dunami, včetně několika brodů.

 

Na Slovensko jsme vyrazili osobními auty ve čtvrtek a do prostoru jsme přijeli již za tmy. Stavbu tábora jsme nechali až na pátek, večer jsme se šli pobavit do prostoru zázemí akce, kde bylo postaveno pódium a velký parket a po celou dobu akce zde vyhrávala kapela a bylo veselo. V pátek ráno jsme vyložili Bedforda, kterého nám pořadatelé s týdenním předstihem na své náklady přepravili na nákladním autě a postavili jsme stany. Tato akce byla pro nás nadklubová, zúčastnil se jí jeden člen z Klubu přátel československého odboje Chomutov, odpoledne dorazila posádka z „45“Brno na dvou Dodge a Jeepu a 15.skotská pěší divize z Českých Budějovic, tentokrát v australských uniformách, večer pak  dorazily posily z 4th battalion of Musketeers z Brna. Celkově bylo přítomno přes 20 uniformovaných členů posádky našeho tábora. V pátek začali australáci kopat okop OPL (opevnění proti letadlům) pro kulomet Bren, následováni zákopníky, kteří vyhloubili okop ve tvaru X pro těžký kulomet Vickers. Druhý kulomet Vickers byl umístěn v mělkém okopu obehnaném pytli u vchodu do tábora. Kopání v písku šlo poměrně dobře, na to je tento prostor přímo ideální.

piesky 1 piesky 7 piesky 8 piesky 9 piesky 29

 

V pátek dopoledne nás vzal slovenský kolega a kamarád Roman Juráš, jeden z pořadatelů akce a velký příznivec Čs. armády na západní frontě, na prohlídku čs. opevnění u Bratislavské Petržalky. Místní nadšenci zde vybudovali v jednom z bunkrů v linii vojenské muzeum a zrekonstruovali zde vojenský hřbitov. Cestou jsme také navštívili civilní hřbitov kde jsme vzdali čest u hrobu genmjr. v.v. Antona Petráka, příslušníka Čs. armády ve Velké Británii a velitele roty doprovodných zbraní u Dunkerque. Dále jsme zajeli na Bratislavské hřbitovy, poklonit se památce čs. letce Otty Smika, příslušníka 312 a 310 Čs. stíhací peruti v Anglii a několika britských perutí,  který zahynul v boji koncem roku 1944 ve věku 22let.

piesky 2 piesky 3 piesky 5 piesky 6 piesky 6a

 

Odpoledne jsme dostavěli tábor, kamarádi z Brna a Budějovic již byli na místě a postavili své stany. Večer hrála na pódiu opět kapela a došlo i na nějaké to pivko.

piesky 58Hlavní program Slovenských piesků začal v sobotu kolem 10 hodiny. Defilé techniky představilo většinu vozidel v terénu. Poté následovalo několik historických ukázek s výborně zvládnutými pyrotechnickými efekty, pokládání mostu, střelby ze samohybných děl a tanků apod. V areálu Piesků bylo k vidění několik výborně zvládnutých historických táborů, např. ruský tábor s dobovou farmou a živými zvířaty, americký tábor s francouzským venkovským domem a nedalekou strážní věží, pod níž byl k vidění převrácený Jeep, jenž najel na minu apod. Akci navštívil i slovenský ministr obrany, který s námi prohodil pár slov a televize Markíza, která natočila krátkou reportáž z našeho tábora a rozhovor s prezidentem našeho klubu Vilémem Fenclem. Při večerní slavnosti, byl pak náš tábor oceněn 1. místem za nejlepší dobový tábor a v bodování vozidel vyhrál Bedford OYD Viléma Fencla 2.místo.

 

piesky 15 piesky 27 piesky 16 piesky 24 piesky 41
piesky 20 piesky 40 piesky 36 piesky 32 piesky 34

 

Tato akce má ambice stát se druhým Beltringem a pokud bude mít stále stoupající tendenci, pak se mu může za pár let přiblížit. Podmínky zde jsou více než dobré, zabezpečení ze strany armády přímo ukázkové. Na příští rok se hodlá náš klub akce zúčastnit znovu a v plánu je vybudování opevnění Tobruku s bojovou ukázkou.

piesky 10 piesky 11 piesky 12 piesky 13 piesky 39
piesky 38 p8137764 piesky 31 piesky 50

 

další foto v naší fotogalerii. Více o akci na www.slovenskepiesky.sk , externí článek na stránkách Ministerstva obrany SR zde.

 

Text: Dušan Dusoň Klavík

Foto: www.sobeckakrava.cz

 

{backbutton}